SZKOŁA Z TRADYCJAMI
Początek szkolnictwa publicznego w Józefowie to rok 1818, kiedy to władze Królestwa Polskiego tworzą sieć szkół elementarnych. Nowa szkoła elementarna mieściła się w drewnianym budynku i zajmowała tylko jedną izbę. W celu upowszechniania kształcenia powołano Towarzystwo Szkolne, którego prezesem był ks. Proboszcz Maciej Borkowski. Nadzór nad szkołą sprawowała komisja w składzie: proboszcz, burmistrz i przedstawiciel ordynacji. Od 1827 roku do szkoły zaczęli także uczęszczać miejscowi Żydzi. Szkoła istniała do czasu utraty praw miejskich przez Józefów, a następnie jako szkoła początkowa, dzieliła niedole szkolnictwa polskiego w okresie popowstaniowych represji caratu. Rusyfikacja, obniżenie poziomu nauczania i eliminacja przedmiotów o treściach narodowo-patriotycznych spowodowały, że przez następne pół wieku ostoją polskości pozostał tylko Kościół.
Stary budynek szkoły, pomimo licznych remontów nie nadawał się do dalszego użytkowania, w związku z czym w latach 1900-1907 wybudowano i oddano do użytku nową szkołę. Był to budynek obszerniejszy, ale przystosowany do jednoklasowej szkoły elementarnej.
Wielkim sukcesem społeczności józefowskiej było utworzenie w 1917 roku 7-klasowej, pełnej szkoły powszechnej, która jeszcze w 1927 roku była jedną z czterech na 107 szkół powszechnych w całym powiecie biłgorajskim. Działalność szkoły wspomagały organizowane przez Polską Macierz Szkolną różnego rodzaju kursy dokształcające, obywatelskie i szkółki niedzielne.
Trudności lokalowe 7-klasowej szkoły przyczyniły się do budowy nowoczesnego budynku (1936-1939) dostosowanego do ówczesnych potrzeb, który po wojnie stał się siedzibą Liceum Ogólnokształcącego po uprzedniej rozbudowie i modernizacji.
Burzliwe dzieje narodu polskiego nierozerwalnie splatały się z problemami szkolnictwa. II wojna światowa i okupacja przyniosły dotkliwe ciosy józefowskiemu szkolnictwu. Władze niemieckie zakazały chodzenia do szkoły dzieciom żydowskim, zabroniły nauki przedmiotów o charakterze historyczno-patriotycznym, skonfiskowały znaczącą część podręczników. Pomimo restrykcji, ciężkich warunków prowadzono tajne nauczanie, surowo zabraniane przez okupanta.
Z chwilą wyzwolenia naszych terenów tj. w 1944 roku wznowiono naukę w szkole podstawowej, która nie posiadała swojego budynku. Działalność dydaktyczna odbywała się w budynku liceum. Ponieważ baza lokalowa była niewystarczająca, zajęcia prowadzono również w mieszkaniach prywatnych. Wielu mieszkańców okolicznych wiosek i Józefowa pamięta także ten okres, kiedy szkoła mieściła się przy ulicy Wojska Polskiego. Dzięki zaangażowaniu ówczesnych władz oraz mieszkańców Józefowa w styczniu 1970 roku oddano do użytku nowy dwupiętrowy budynek szkolny. Było to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ dzieci mogły uczyć się w dużej, nowoczesnej, dobrze wyposażonej w sprzęt i pomoce naukowe placówce.
8.01.1970 roku szkoła otrzymała imię Mieczysława Romanowskiego. W tym czasie posiadała klasopracownie do wszystkich przedmiotów nauczania, bibliotekę z czytelnią, pierwszą w powiecie stołówkę szkolną, salę gimnastyczną z zapleczem i natryskami, boisko, gabinet lekarski i stomatologiczny.
W związku z tym w 1973 roku, w dobie przemian w szkolnictwie przekształcono szkołę podstawą na Zbiorczą Szkołę Gminną, do której uczęszczały dzieci dowożone z Tarnowoli, Brzezin, Górecka, Szopowego.
6.10.1973roku odbyła się uroczystość przekazania szkole sztandaru z wizerunkiem patrona szkoły - poety i powstańca z 1863 r., Mieczysława Romanowskiego.
W szkole utworzono Izbę Pamięci, w której można zapoznać się z życiem i twórczością patrona. Miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów tej szkoły, ale również turystów o czym świadczą wpisy do księgi pamiątkowej.
Zbiorcza Szkoła Gminna funkcjonowała do 1984 roku, a wraz z reorganizacją w oświacie wróciła do nazwy Szkoły Podstawowej. Od 01.09.1999r jest to 6-klasowa Szkoła Podstawowa w Józefowie.
Na przestrzeni 30 lat swojego istnienia szkołą kierowało wielu dyrektorów, którzy wnieśli znaczący wkład w jej rozwój. Funkcje kierownicze sprawowali: Henryk Czapla, Teresa Sawicka, Tadeusz Ferens, Józef Cap, Alicja Martyn, Jan Baryła, Leontyna Ilnicka-Ryczek, Krystyna Żołądek, Tadeusz Sochan, Czesław Lal, Stanisław Gontarz, Gabriela Grabowska, Zofia Karwan, Maria Cioch, Kazimiera Malinowska, Maria Malawska, Danuta Puźniak, Janina Mart , Danuta Puźniak, Krystyna Borowiec, Edyta Nieśpiał i obecnie Anna Mazurek.
W latach 1984-1986 szkoła została dodatkowo powiększona, by przejściowo pomieścić pod wspólnym dachem zarówno uczniów szkoły zbiorczej jak i liceum.
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Józefowie zajmowali czołowe miejsca w olimpiadach przedmiotowych i konkursach, wyróżniali się w sporcie na wszystkich szczeblach włącznie z ogólnopolskim. W dalszym ciągu dzięki zaangażowaniu uczniów i pracy nauczycieli, którzy rozwijają zainteresowania i zdolności ucznia, organizując różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne, wychowankowie godnie reprezentują szkołę.
Nasza szkoła posiada wieloletnie tradycje
Do najważniejszych z nich należy Dzień Patrona Szkoły - Mieczysława Romanowskiego, obchodzony co roku w kwietniu. Z tej okazji organizowane są okolicznościowe akademie przygotowywane przez nauczycieli oraz konkursy. Uczniowie wykazują się w nich bardzo dobrą znajomością życia i twórczości M. Romanowskiego. Izba pamięci M. Romanowskiego mieszcząca się w naszej szkole odgrywa ważną rolę w kształtowaniu uczuć i postaw patriotycznych uczniów.
Tradycją szkoły stały się również organizowane przez nauczycieli kształcenia zintegrowanego uroczystości ślubowania klas pierwszych oraz akademie z okazji Dnia Matki. Cieszą się one dużym uznaniem wśród rodziców. Pierwszego dnia wiosny kultywowana jest tradycja ludowa związana z obrzędem pożegnania zimy i powitania wiosny - "Topienie Marzanny". Uczniowie klas młodszych barwnym korowodem udają się nad rzekę Nepryszkę, aby tam pożegnać zimę.
Od wielu lat szkoła współpracuje z MOK w Józefowie, gdzie organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne z udziałem uczniów naszej szkoły. Dużą popularnością cieszą konkursy recytatorskie. Do tych konkursów przygotowują uczniów nauczyciele języka polskiego oraz kształcenia zintegrowanego.
Szkoła aktywnie współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Posterunkiem Policji, Nadleśnictwem, Przychodnią Zdrowia, Ochotniczą Strażą Pożarną, Biblioteką Publiczną , Urzędem Pocztowym i placówkami oświatowymi z terenu gminy.
Od wielu lat szkoła współpracuje z parafią rzymsko-katolicką, włączając się do akcji charytatywnych, a uczniowie biorą udział w jasełkach i konkursach o tematyce religijnej.
Wszyscy nauczyciele naszej szkoły kształtują u uczniów postawy ekologiczne poprzez udział w akcji „Sprzątanie Świata", porządkowanie terenu najbliższej okolicy, organizowanie konkursów plastyczno-technicznych, wycieczek i rajdów turystyczno-krajoznawczo-ekologicznych. Przykładem do naśladowania jest akcja dokarmiania zwierząt w okresie zimy. Systematycznie, odkąd istnieje szkoła, uczniowie opiekują się Miejscami Pamięci Narodowej, a szczególnie dbają o grób i obelisk Mieczysława Romanowskiego.
Dzięki dobrej wieloletniej współpracy z władzami miasta, które popierają i wspierają przedsięwzięcia i działania dyrekcji szkoły, w ostatnich latach zmieniony został wystrój wewnętrzny budynku, co zauważają rodzice i osoby odwiedzające szkołę. W działania te zaangażowani byli również rodzice naszych uczniów. Ponadto duży wkład w funkcjonowanie szkoły wnoszą sponsorzy, dla których istotne są potrzeby oraz dobro dziecka, wspierają ją w różnorodny sposób. Dziękujemy tym wszystkim, którzy pomagali i nadal pomagają Szkole Podstawowej w Józefowie.
Opracowali:
Dyrekcja i zespół nauczycieli SP Józefów