W dniach 14-16 maja uczniowie klas siódmych oraz drugich  i trzecich gimnazjum uczestniczyli w wyprawie edukacyjno – krajoznawczej w Góry Świętokrzyskie.

 Pierwszym punktem wyprawy były ruiny Zamku Krzyżtopór, powstałej w 1 połowie XVII wieku rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi położonej w miejscowości Ujazd. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Od 2018 posiada status pomnika historii. Następnie młodzież udała się ścieżką świętokrzyskiego parku na Święty Krzyż, gdzie zwiedzili bazylikę w niej m.in. kaplicę z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego, Muzeum Misyjne oraz gołoborze. Zaś w Świętej Katarzynie wysłuchali legendy przy Źródełku Franciszka oraz zobaczyli podpis Stefana Żeromskiego, który wyrył 2 sierpnia 1882 r. na ścianie kapliczki zwanej Żeromskiego.

Drugiego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili Rezerwt Kadzielnia w Kielcach, następnie zgłębili tajniki ludziego organizmu w Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Po czym udali się na Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach pokonując Aleję Królów. Była to doskonała lekcja historii nie tylko zamku ale także Polski. Zwieńczeniem dnia był krótki spacer po centrum Kielc.

Trzeciego dnia uczniowie spędzili kilka godzin relaksu w Parku Rozrywki i Miniatur Krajno. Odbyli wspaniałą podróż po Alei Miniatur poznając kulturę i architekturę
z najróżniejszych zakątków świata. Zobaczyli ponad 50 budowli m.in. Watykańską Bazylikę Śwętego Piotra, wieże World Trade Center, pilnowaną przez Sfinksa Piramidę Cheopsa, Bazylikę Przemieniania Pańskiego na górze Tabor, Big Ben, Wieżę Eiffla, Katedrę Notre Dame, Łuk Triumfalny. Następnie korzystali z różnych atrakcji tj. park linowy, Eurobungee, Crazy Yacht, kino 6D. Z
męczeni lecz zadowoleni i w dobrych humorach wrócili do Józefowa.

Wycieczkę zorganizowała p. R. Kusztykiewicz przy współpracy z p. E. Olędzką, w opiece nad uczniami pomagali p. A. Góra i p. K. Nowicki.

 

.