b_100_75_16777215_00_images_2018_2019_2018_rekodzielo_rekodzielo4.jpgUczniowie klas V uczestniczyli w projekcie "Rękodzieło ludowe na Roztoczu", realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Józefowie. Na międzypokoleniową wycieczkę po Muzeum Wsi Lubelskiej w poniedziałek 15 października pojechało 50 osób, w tym 25 piątoklasistów.

Pierwszym punktem wizyty w lubelskim skansenie były warsztaty "malowane skrzynie", które poprzedziła opowieść o tym, jak powstawały i do czego dawniej były wykorzystywane. Uczestnicy wyprawy dowiedzieli się na przykład, że takie skrzynie były kiedyś nieodłącznym atrybutem panien na wydaniu. Gdy wychodziły za mąż, a skrzynie - głównie w niezbyt bogatych rodzinach - nie były odpowiednio wyładowane, dopuszczano się czasem niewielkich oszustw, które polegały na wypełnianiu ich kamieniami czy zbożem.

Po prelekcji rozpoczęły się zajęcia, na których uczestnicy projektu wykonywali własne mini-skrzynie.

Po warsztatach przyszedł czas na zwiedzanie muzeum. Uczniowie obejrzeli m.in. dawne miasteczko z ratuszem, restauracją, sklepem, gabinetem dentystycznym i zakładem fryzjerskim "U Jankiela", gdzie szczególne wrażenie, głównie na chłopcach, zrobił pokaz golenia brzytwą.

Młodzi uczestnicy wyprawy z zaciekawieniem słuchali opowieści o tym jak żyło się przed ponad 100 laty, a starsi potwierdzali przekazywane informacje, czasem je nawet uzupełniając, własnymi doświadczeniami.

Na trasie zwiedzania były również dawne domy wiejskie, młyn, kuźnia, zakład tkacki
i zabudowania gospodarcze z kozami, końmi czy królikami.

Poniedziałkowa wycieczka do skansenu była bezpłatna, dzięki miejscowej książnicy, która pozyskała pieniądze z Narodowego Centrum Kultury.

 "Rękodzieło ludowe na Roztoczu" "Rękodzieło ludowe na Roztoczu" "Rękodzieło ludowe na Roztoczu" "Rękodzieło ludowe na Roztoczu"