W tym miesiącu w  ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przygotowano w bibliotece szkolnej wystawę nowo zakupionych pozycji  o tematyce historycznej. Obok książek wyeksponowanych pod hasłem "Z naszych dziejów",  znalazły się na niej tekturowe modele zamków obronnych wykonane przez uczniów klasy III oraz nawiązujące do przeszłości rekwizyty.

W czytelni nauczyciele –bibliotekarze przeprowadzili także  związane z wystawą zajęcia. Podczas nich przeczytali uczniom fragmenty książek, zapoznali z ciekawostkami z życia polskich władców,  nauczyli dzieci  na pamięć historycznej  rymowanki. Bardzo duże  zainteresowanie oglądających wywołała "Legenda o śpiących rycerzach w Tatrach”, która została przedstawiona w formie teatru kamishibai, czyli teatru ilustracji.

W pierwszych dniach marca w bibliotece przygotowano również wystawę  z okazji Dnia Kobiet. Znalazły się  na niej zakupione w ramach Programu książki najbardziej znanych i popularnych pisarek. Wystawę wzbogaciły wydrukowane portrety autorek oraz krótkie informacje na ich temat.

Działania te spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i bezpośrednio przełożyły się na wzrost liczby wypożyczeń.

 ,,Z naszych dziejów” i ,,Kobiety pisarki”  – marzec w naszej bibliotece  ,,Z naszych dziejów” i ,,Kobiety pisarki”  – marzec w naszej bibliotece  ,,Z naszych dziejów” i ,,Kobiety pisarki”  – marzec w naszej bibliotece  ,,Z naszych dziejów” i ,,Kobiety pisarki”  – marzec w naszej bibliotece  ,,Z naszych dziejów” i ,,Kobiety pisarki”  – marzec w naszej bibliotece   
 

b_300_199_16777215_00_https___www.bn.org.pl_download_cover_1639167017.jpg

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono 525 pozycji książkowych. Na liście nowości znalazły się przede wszystkim pozycje wydawnicze cieszące się dużą  popularnością wśród dzieci i młodzieży oraz książki o tematyce historycznej. Biblioteka wzbogaciła się także o pisane powiększoną czcionką i bogato ilustrowane historyjki do wspólnego czytania z rodzicami. Zakupione książki można wykorzystać w trwającym od grudnia konkursie dla klas I – III: „Mamo, Tato – POCZYTAJMY! Historie przedstawione we wspólnie czytanych książeczkach mogą być inspiracją do rozmów z dziećmi np. na temat ich przeżyć czy problemów. W ramach działań mających na celu promocję czytelnictwa zakupiono także teatrzyk kamishibai (teatr ilustracji). Jest on wykorzystywany przez nauczycieli podczas lekcji języka polskiego oraz zajęć czytelniczych i  rozwijających zainteresowania.  Biblioteki  wzbogaciła się również o  komputer oraz zestaw siedzisk do wykorzystania w czytelni. Dzięki zakupionym mebelkom powstanie kącik przyjazny najmłodszym,  w którym będą mogli usiąść  i miło spędzić czas.

W najbliższym czasie w bibliotece planowane są tematyczne wystawy zakupionych nowości.   

Sprawozdanie

Dyskusyjny Klub Książki działający w bibliotece szkolnej skupia młodzież starszych klas. Spotkania Klubu poświęcone były nowościom zakupionym w ramach realizacji NPRCz. Młodzi czytelnicy dzielili się swoimi wrażeniami po lekturze, odczytywali fragmenty wybranych książek oraz polecali swoim koleżankom i kolegom te tytuły , które wzbudziły ich największe uznanie. Wśród rekomendowanych do lektury pozycji znalazły się m.in. :  Złodziejka  książek  Markusa Zusaka, Zła dziewczyna Beaty Ostrowickiej, Ukryte życie lasu  Dawida Haskella, trylogia  Igrzyska śmierci Suzanne Collins, powieści Johana Greena trylogia Niezgodna Veroniki Roth i tomy z serii Zwiadowcy Johna Flanagana. Wszyscy członkowie DKK zgodnie przyznali, że obecny księgozbiór biblioteki jest bogaty w najchętniej przez młodzież czytane tytuły i tylko szkoda, że nie można na czytanie poświęcić tyle czasu, ile by się chciało.

O młodzieżowych bestsellerach na spotkaniach DKK O młodzieżowych bestsellerach na spotkaniach DKK O młodzieżowych bestsellerach na spotkaniach DKK O młodzieżowych bestsellerach na spotkaniach DKK    

W ramach realizacji Programu w bibliotece szkolnej przygotowano „Bajkowe poniedziałki”. W tych dniach uczniowie młodszych klas mogli posłuchać tekstów czytanych przez nauczycieli bibliotekarzy i uczennice należące do Klubu Przyjaciół Biblioteki. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy bohaterów i chętnie odpowiadały na pytania związane z wysłuchanymi utworami.

Bajkowe poniedziałki 11 12 13

14 15 16 1

Aby umożliwić czytelnikom wybór najbardziej interesujących książek przygotowano w bibliotece tematyczne wystawy zakupionych nowości.

Pozycje dotyczące m.in. technik uczenia się i zasad kulturalnego zachowania zgromadzono pod hasłem : Być mądrym  i dobrze wychowanym. Czytelnicy mogli obejrzeć i wypożyczyć m.in. takie tytuły jak : Dobre rady- czyli savoir- vivre dla dzieci, Teatrzyki z morałami, Bajki filozoficzne, Techniki uczenia się , Zagadki umysłu, Sylaboratorium – czyli leksykon młodego erudyty.  

IMG 1 IMG 2

Dla młodych przyrodników przygotowano: Niezwykły świat natury. Zalazły się tu również książki dla uczniów starszych, takie jak:  Duchowe życie zwierząt Petera Wohllebena czy Ukryte życie lasu Davida Haskella. Wśród młodszych czytelników szczególnym zainteresowaniem cieszyła się pozycja Zadziwiające życie oraz książeczki dotyczące  dinozaurów, koni czy ras kotów. Wystawa książek o tej tematyce cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów młodszych  i starszych.

 W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano wystawę tematyczną dotyczącą historii naszego kraju.

4 5

Znalazły się na niej zarówno książki zakupione w ramach realizacji NPRCz, jak i pozycje będące dotychczas na stanie biblioteki. Wśród nowości znalazły się takie tytuły jak: Komendant wolnej Polski, Mały powstaniec, Fajna ferajna, Wysiedleni, Listy  w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej.

Z myślą o zainteresowanych grą w szachy przygotowano wystawę książek o tej tematyce. Towarzyszyła ona także V Szkolnemu Turniejowi Szachowemu, do udziału w którym zgłosiło się około 60 uczniów. Wśród zgromadzonych pozycji znalazły się poradniki dla początkujących , najmłodszych  szachistów , takie jak:   Wesołe szachy, Chcę grać w szachy, Szachy – nauka gry dla dzieci , Grajmy w szachy .

6 7 8 9

Bardziej zaawansowani  w królewskiej grze mogli sięgnąć po tytuły: Graj jak Kasparow. Lekcje z  Arcymistrzem, Taktyka w grze środkowej, Sztuka ataku, Gra pionami.