Sprawozdanie

Dyskusyjny Klub Książki działający w bibliotece szkolnej skupia młodzież starszych klas. Spotkania Klubu poświęcone były nowościom zakupionym w ramach realizacji NPRCz. Młodzi czytelnicy dzielili się swoimi wrażeniami po lekturze, odczytywali fragmenty wybranych książek oraz polecali swoim koleżankom i kolegom te tytuły , które wzbudziły ich największe uznanie. Wśród rekomendowanych do lektury pozycji znalazły się m.in. :  Złodziejka  książek  Markusa Zusaka, Zła dziewczyna Beaty Ostrowickiej, Ukryte życie lasu  Dawida Haskella, trylogia  Igrzyska śmierci Suzanne Collins, powieści Johana Greena trylogia Niezgodna Veroniki Roth i tomy z serii Zwiadowcy Johna Flanagana. Wszyscy członkowie DKK zgodnie przyznali, że obecny księgozbiór biblioteki jest bogaty w najchętniej przez młodzież czytane tytuły i tylko szkoda, że nie można na czytanie poświęcić tyle czasu, ile by się chciało.

O młodzieżowych bestsellerach na spotkaniach DKK O młodzieżowych bestsellerach na spotkaniach DKK O młodzieżowych bestsellerach na spotkaniach DKK O młodzieżowych bestsellerach na spotkaniach DKK    

W ramach realizacji Programu w bibliotece szkolnej przygotowano „Bajkowe poniedziałki”. W tych dniach uczniowie młodszych klas mogli posłuchać tekstów czytanych przez nauczycieli bibliotekarzy i uczennice należące do Klubu Przyjaciół Biblioteki. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy bohaterów i chętnie odpowiadały na pytania związane z wysłuchanymi utworami.

Bajkowe poniedziałki 11 12 13

14 15 16 1

Aby umożliwić czytelnikom wybór najbardziej interesujących książek przygotowano w bibliotece tematyczne wystawy zakupionych nowości.

Pozycje dotyczące m.in. technik uczenia się i zasad kulturalnego zachowania zgromadzono pod hasłem : Być mądrym  i dobrze wychowanym. Czytelnicy mogli obejrzeć i wypożyczyć m.in. takie tytuły jak : Dobre rady- czyli savoir- vivre dla dzieci, Teatrzyki z morałami, Bajki filozoficzne, Techniki uczenia się , Zagadki umysłu, Sylaboratorium – czyli leksykon młodego erudyty.  

IMG 1 IMG 2

Dla młodych przyrodników przygotowano: Niezwykły świat natury. Zalazły się tu również książki dla uczniów starszych, takie jak:  Duchowe życie zwierząt Petera Wohllebena czy Ukryte życie lasu Davida Haskella. Wśród młodszych czytelników szczególnym zainteresowaniem cieszyła się pozycja Zadziwiające życie oraz książeczki dotyczące  dinozaurów, koni czy ras kotów. Wystawa książek o tej tematyce cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów młodszych  i starszych.

 W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano wystawę tematyczną dotyczącą historii naszego kraju.

4 5

Znalazły się na niej zarówno książki zakupione w ramach realizacji NPRCz, jak i pozycje będące dotychczas na stanie biblioteki. Wśród nowości znalazły się takie tytuły jak: Komendant wolnej Polski, Mały powstaniec, Fajna ferajna, Wysiedleni, Listy  w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej.

Z myślą o zainteresowanych grą w szachy przygotowano wystawę książek o tej tematyce. Towarzyszyła ona także V Szkolnemu Turniejowi Szachowemu, do udziału w którym zgłosiło się około 60 uczniów. Wśród zgromadzonych pozycji znalazły się poradniki dla początkujących , najmłodszych  szachistów , takie jak:   Wesołe szachy, Chcę grać w szachy, Szachy – nauka gry dla dzieci , Grajmy w szachy .

6 7 8 9

Bardziej zaawansowani  w królewskiej grze mogli sięgnąć po tytuły: Graj jak Kasparow. Lekcje z  Arcymistrzem, Taktyka w grze środkowej, Sztuka ataku, Gra pionami.

Regulamin word ikona

b_100_0_16777215_00_images_2018_2019_nar_prog_rozw_czytelnictwa.jpgW roku szk. 2017/2018 nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Dzięki programowi szkoła otrzymała 15 000 zł. na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. W maju przygotowano „PUDEŁKO KSIĄŻKOWYCH MARZEŃ ”,PUDELKO KSIĄŻKOWYCH MARZEŃ do którego uczniowie wrzucali propozycje książkowe  które chcieliby przeczytać lub polecić kolegom.

Uczniowie wypełniali również ankietę.  Powstała lista obejmująca kilkaset pozycji książkowych. Przy tworzeniu listy posiłkowano się również propozycjami książkowymi polecanymi przez Fundację ABCXXI (Cała Polska Czyta Dzieciom). W spisie uwzględniono również lektury szkolne, które planowane są do omawiania w kolejnych latach szkolnych. Ponadto po uwagę wzięto propozycje Rodziców. 

Na początku roku szkolnego 2018/2019 opracowano harmonogram działań w ramach realizacji priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W tych działaniach, realizowanych we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, Przedszkolem im. Krasnala Hałabały i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie, weźmie udział cała społeczność uczniowska, wszyscy nauczyciele i rodzice.

Na wrześniowym spotkaniu z rodzicami przedstawiono założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz przygotowano prezentację multimedialną pt. „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”. Prezentacja.

Ponadto dla rodziców klas młodszych przygotowano list w którym podkreślono jak ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania odgrywa rodzina. Przedstawiono zalety głośnego czytania i jednocześnie zaproszono rodziców do udziału w konkursie czytelniczym „Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato”. Regulamin konkursu.

Już we wrześniu zaczęły napływać pierwsze nowości czytelnicze.

zal 2

 Przygotowano wystawę nowości, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Każdy mógł wybrać coś dla siebie.

zal 3

Łącznie  zakupiono  753 książek w tym 302 lektury. Wykaz  tytułów dostępny jest w załączniku: lista książek.

W naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Do współpracy zaproszono panią dyrektor  Edytę Nieśpiał  oraz rodziców, którzy czytali dzieciom klas I-III „Ulubione książki z dzieciństwa”. Podczas tego spotkania zaprezentowano również fragmenty książek zakupionych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

4 5

Przeprowadzono  lekcje biblioteczne, podczas których zaprezentowano nowości czytelnicze zakupione do biblioteki. Przygotowano również zajęcia czytelnicze dla dzieci ze świetlicy szkolnej. zal 6

Serdecznie zapraszamy uczniów klasy trzeciej szkoły podstawowej do udziału w konkursie czytelniczo - plastycznym " MÓJ PIERWSZY LAPBOOK O LEKTURZE: PUC BURSZTYN I GOŚCIE". (regulamin w załączniku)