Już od ponad 50 lat obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. To ekologiczne święto ustanowiono, by uświadomić mieszkańcom poszczególnych krajów problemy wynikające ze zmian klimatu, z  braku dostępu do wody pitnej, wymierania gatunków czy przeludnienia. Tego dnia promowane są także działania, mające na celu walkę z zanieczyszczeniem środowiska. Motyw przewodni, a zarazem hasło tegorocznych obchodów brzmi „Zainwestuj w naszą planetę”.

Obchody Dnia Ziemi rozpoczęli w naszej szkole uczniowie kl. II, którzy realizując innowację pedagogiczną, pod kierunkiem wychowawczyni, przygotowali przedstawienie pt. „Niewielki, ale śliczny wiosenny teatrzyk ekologiczny”. Obejrzały je dzieci z klasy I, III, a także dzieci z Ukrainy uczące się w oddziale przygotowawczym.

Pogłębienie zainteresowań przyrodniczych uczniów i uwrażliwienie ich na konieczność dbania o środowisko naturalne to główne cele Gminnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej, przygotowanego przez nauczycielki biologii i geografii. Wzięło w nim  udział 28 uczniów klas VI – VIII.

 

Wyniki konkursu:

I miejsce – Aleksandra Lipian – kl. VII a SP w Józefowie

II miejsce – Małgorzata Basińska – kl. VII SP w Majdanie Nepryskim

III miejsce – Wiktoria Bajan – kl. VIII a SP w Majdanie Nepryskim.

Wyróżnienia otrzymali:

Alan Szponar – kl. VIII SP w Stanisławowie

Agata Gontarz – kl. VIII SP w Stanisławowie

Ewa Kawa – kl. VIII SP w Stanisławowie

Anita Margol – kl. VIII a SP w Majdanie Nepryskim

Gabriela Hanys – kl. VIII a SP w Majdanie Nepryskim

Hubert Słupski – kl. VI SP w Józefowie

Gabriela Kula – kl. VII b SP w Józefowie

Przemysław Socha – kl. VIII a SP w Józefowie

Igor Danaj – kl. VIII b SP w Józefowie

Natalia Czerniak – kl. VI SP w Józefowie

 

Kolejnym działaniem było wykonanie przez uczniów plakatów promujących Dzień Ziemi pod opieką nauczyciela plastyki. Autorzy prac wykazali się zdolnościami plastycznymi
i pomysłowością.

W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie klasy VI oraz ich koledzy z Ukrainy z oddziału IV – VI odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie  obejrzeli wystawę „Książki na Dzień Ziemi”, a także film pt.„Żywioły Roztoczańskiej Kniei” przygotowany przez RPN. Wzięli również udział w ekologicznych warsztatach edukacyjnych.

 „Zainwestuj w naszą planetę” – Dzień Ziemi 2022  „Zainwestuj w naszą planetę” – Dzień Ziemi 2022