Z tej okazji w  środę 4 maja 2022 roku odbyła się akademia pod hasłem „By się można cieszyć, pokoju potrzeba”. Podczas uroczystości przypomniano ten ważny moment w historii naszego kraju. 

Była to także okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród  wychowanków oraz poczucia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Mimo że Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako jedno z najważniejszych osiągnięć w dziejach I Rzeczypospolitej, a przez wiele lat była symbolem dążenia narodu polskiego do odzyskania niepodległości,

W uroczystości wzięli także udział uczniowie z Ukrainy, którzy mieli okazję zobaczyć, jak ważne są dla Polaków takie wartości jak wolność i  niepodległość. 

Akademię tę w dniu 3 maja zaprezentowano też  społeczności Józefowa podczas uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów na rynku.

Uczniowie biorący udział w akademii pracowali pod kierunkiem pań: Katarzyny Łosiewicz, Małgorzaty Rabiegi, Jolanty Lal-Szkałuby, dekorację przygotowała Justyna Rezler, zaś oprawę muzyczną Aneta Momot.

 3 Maja 3 Maja 3 Maja 3 Maja 3 Maja   

Już od ponad 50 lat obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. To ekologiczne święto ustanowiono, by uświadomić mieszkańcom poszczególnych krajów problemy wynikające ze zmian klimatu, z  braku dostępu do wody pitnej, wymierania gatunków czy przeludnienia. Tego dnia promowane są także działania, mające na celu walkę z zanieczyszczeniem środowiska. Motyw przewodni, a zarazem hasło tegorocznych obchodów brzmi „Zainwestuj w naszą planetę”.

Obchody Dnia Ziemi rozpoczęli w naszej szkole uczniowie kl. II, którzy realizując innowację pedagogiczną, pod kierunkiem wychowawczyni, przygotowali przedstawienie pt. „Niewielki, ale śliczny wiosenny teatrzyk ekologiczny”. Obejrzały je dzieci z klasy I, III, a także dzieci z Ukrainy uczące się w oddziale przygotowawczym.

Pogłębienie zainteresowań przyrodniczych uczniów i uwrażliwienie ich na konieczność dbania o środowisko naturalne to główne cele Gminnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej, przygotowanego przez nauczycielki biologii i geografii. Wzięło w nim  udział 28 uczniów klas VI – VIII.

 

Wyniki konkursu:

I miejsce – Aleksandra Lipian – kl. VII a SP w Józefowie

II miejsce – Małgorzata Basińska – kl. VII SP w Majdanie Nepryskim

III miejsce – Wiktoria Bajan – kl. VIII a SP w Majdanie Nepryskim.

Wyróżnienia otrzymali:

Alan Szponar – kl. VIII SP w Stanisławowie

Agata Gontarz – kl. VIII SP w Stanisławowie

Ewa Kawa – kl. VIII SP w Stanisławowie

Anita Margol – kl. VIII a SP w Majdanie Nepryskim

Gabriela Hanys – kl. VIII a SP w Majdanie Nepryskim

Hubert Słupski – kl. VI SP w Józefowie

Gabriela Kula – kl. VII b SP w Józefowie

Przemysław Socha – kl. VIII a SP w Józefowie

Igor Danaj – kl. VIII b SP w Józefowie

Natalia Czerniak – kl. VI SP w Józefowie

 

Kolejnym działaniem było wykonanie przez uczniów plakatów promujących Dzień Ziemi pod opieką nauczyciela plastyki. Autorzy prac wykazali się zdolnościami plastycznymi
i pomysłowością.

W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie klasy VI oraz ich koledzy z Ukrainy z oddziału IV – VI odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie  obejrzeli wystawę „Książki na Dzień Ziemi”, a także film pt.„Żywioły Roztoczańskiej Kniei” przygotowany przez RPN. Wzięli również udział w ekologicznych warsztatach edukacyjnych.

 „Zainwestuj w naszą planetę” – Dzień Ziemi 2022 „Zainwestuj w naszą planetę” – Dzień Ziemi 2022      

IMG20220509101339Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej im. M. Romanowskiego  w Józefowie uczestniczyli w ogólnopolskim konkursie ,,ZUCH 2022- edycja semestralna”, który organizowany jest przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Uczniowie pisali test sprawdzający wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Tytuł laureata i IX miejsce zdobyła Martyna Skroban, zaś dyplomy uznania otrzymali: Mikołaj Bielak, Maja Borowiec, Adam Dziura, Piotr Hunicz, Filip Kmieć, Miłosz Słupski, Kacper Zabłocki. Konkurs swym zasięgiem obejmował 1870 uczniów z klas trzecich. Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem wychowawcy Ewy Buczkowskiej.

     6 maja 2022 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. M. Romanowskiego w Józefowie udali się na wycieczkę krajoznawczo- integracyjną do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Swój pobyt w tym urokliwym miasteczku rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Wiśle. Następnie w towarzystwie przewodników spacerkiem udaliśmy się w kierunku malowniczych uliczek, podziwiając piękną architekturę, słuchając przy tym informacji o mieście. Potem wyruszyliśmy w stronę kościoła katedralnego, mijając po drodze pomnik kundelka. Dalej poszliśmy w górę, w stronę Zamku Kazimierskiego,  a właściwie do jego ruin, baszty, gdzie na wieży mogliśmy oglądać  meandrującą Wisłę, a także posłuchać wielu historycznych ciekawostek dotyczących m.in. króla Kazimierza Wielkiego. Dużym wyzwaniem dla wszystkich było wejście na Górę Trzech Krzyży, gdzie odpoczywając podziwialiśmy przepiękną panoramę Kazimierza. Trochę czasu poświęciliśmy na zakup pamiątek na Rynku. Po tak aktywnym zwiedzaniu przyszedł czas na smakowity obiad. Zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną. Dziś wycieczka to już wspomnienie, a na pamiątkę pozostały nam także zdjęcia, do których obejrzenia serdecznie zapraszamy. Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowały nauczycielki: p. Monika Pasierbiewicz, p. Ewa Lipian, p. Ewa Buczkowska, p. Jolanta Lal- Szkałuba, p. Alicja Biszczanik oraz mama uczennicy z klasy I p. Magdalena Hanys- Gucz.

 Wycieczka do Kazimierza Dolnego Wycieczka do Kazimierza Dolnego Wycieczka do Kazimierza Dolnego Wycieczka do Kazimierza Dolnego Wycieczka do Kazimierza Dolnego Wycieczka do Kazimierza Dolnego Wycieczka do Kazimierza Dolnego
 Wycieczka do Kazimierza Dolnego Wycieczka do Kazimierza Dolnego Wycieczka do Kazimierza Dolnego Wycieczka do Kazimierza Dolnego Wycieczka do Kazimierza Dolnego   

     W kwietniu nastąpiło rozstrzygnięcie VI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Moje ulubione zwierzę”. Na konkurs napłynęło wiele pięknych prac ukazujących urocze zwierzątka. Nikola Kotowska uczennica Szkoły Podstawowej im. M. Romanowskiego w Józefowie zajęła II miejsce w kategorii klas trzecich. Głównym założeniem konkursu było poszerzanie wiedzy wśród najmłodszych na temat potrzeb zwierząt i obowiązków człowieka wobec nich.

1 2